Zaloguj     
 

 

Prawie 1 000 000 Polaków dziedziczy po rodzicach
i dziadkach zagrożenie rakiem.

Czy jesteś wśród nich ?

 

Rak piersi i jajnika.
Najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku jest on przyczyną śmierci 5.000 kobiet w Polsce.
Co dziesiąta kobieta z rozpoznanym rakiem piersi lub jajnika jest obciążona genetycznie skłonnością do choroby. Kluczową rolę odgrywają tu mutacje w genach BRCA1 i BRCA2, których obecność zwiększa ryzyko zachorowania nawet do 85%. Szacuje się że w Polsce jest ok. 150.000 nosicielek uszkodzonych genów.
Wykrycie tych mutacji jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów oraz odpowiednia profilaktyka może zminimalizować ryzyko choroby do 10%.

Kto powinien poddać się badaniu ?
Badanie mutacji BRCA1 i BRCA2 powinny wykonać kobiety, których krewne chorowały na raka piersi czy jajnika, gdyż prawdopodobieństwo dziedziczenia tej mutacji wynosi 50%. Do wykonania BRCA1 i BRCA2wystarczy kropla krwi, która może uratować życie nie tylko pacjentki, ale również jej córki czy wnuczki.

Rak szyjki macicy.
Drugi z najczęściej występujących nowotworów u kobiet.
Wczesna postać tego raka jest niemal w 100% wyleczalna. Niestety u ponad połowy kobiet nowotwór ten jest wykryty za późno, kiedy szanse wyleczenia są minimalne. Wczesna diagnostyka pomaga zachować nie tylko zdrowie ale często i życie. Najnowsze badania wskazują, że najważniejszym czynnikiem decydującym o zachorowalności na raka szyjki macicy jest obecność wirusa HPV. U ponad 90% chorych na raka szyjki macicy stwierdzono tego wirusa.

Najpewniejszą metodą wykrycia obecności wirusa w organizmie jest badanie molekularne DNA HPV.
Badanie pozwala określić czy konkretna osoba jest nosicielem wirusa (a tym samym jest zagrożona rakiem szyjki macicy), by dostatecznie wcześnie otoczyć ją szczególną opieką lekarską.

Zagrożenie nowotworami przy antykoncepcji hormonalnej.
Antykoncepcja hormonalna i kuracja hormonalna mogą zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory

Badanie HTGR umożliwiam wykrycie uszkodzeń (mutacji) genów, które mogą być przyczyną skłonności do powstawania u kobiet raka piersi i raka jajnika a u mężczyzn raka prostaty.

Obecność tych mutacji wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka trzonu macicy, jelita grubego, tarczycy i czerniaka złośliwego.

Podejmowanie antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej prze kobiety posiadające uszkodzenia badanych genów znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na ww nowotwory.

Wystąpienie tych mutacji stanowi przeciwskazanie do antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej.
Badanie wystarczy wykonać raz w życiu.

Rak prostaty
Jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn.
Rozwija się podstępnie, w początkowej fazie nie dając żadnych objawów. Najnowsze badania dowodzą, że istotnym czynnikiem ryzyka są uwarunkowania genetyczne. Szacuje się, że ponad 40% przypadków raka prostaty wynika ze skłonności dziedzicznych. Kluczową rolę odgrywają tutaj mutacje w genie BRCA2.

Dzięki badaniom molekularnym można uratować nawet 15.000 mężczyzn rocznie nie dopuszczając do rozwoju nowotworu i wprowadzając wczesną terapię.
Kto powinien poddać się badaniu.
Badanie mutacji BRCA2 powinni wykonać mężczyźni w których rodzinach występowały przypadki raka prostaty.

CHLAMYDIA
Przewlekłe, nawracające nieżyty dróg oddechowych lub zakażenia dróg moczowych często są powodowane przez bakterie chlamydii. Rozpoznanie infekcji nie jest łatwe, gdyż w początkowym okresie przebiega niemal bezobjawowo lub z objawami podobnymi do innych chorób. Bakteria jest odporna na większość antybiotyków, dlatego też właściwa diagnoza jest niezbędna do skutecznego i szybkiego pozbycia się choroby.

Badanie metodą PCR umożliwia diagnozę na bardzo wczesnym etapie zakażenia (kiedy jest ona jeszcze nie rozpoznawana tradycyjnym badaniem), co pozwala na podjęcie właściwego leczenia.
Zakażenia wirusowe.
Badanie metodą PCR pozwala na diagnostykę wielu zakażeń wirusowych lub bakteryjnych, jak np.: HBV, HCV, HIV, cutomegalia, czy borrelioza (choroba przenoszona przez kleszcze) ma bardzo wczesnym etapie po 7-14 dniach od ekspozycji (inne metody nawet dopiero po 6 miesiącach od zakażenia).

Ustalanie pokrewieństwa.
Badania genetyczne DNA w kierunku ustalenia pokrewieństwa i ojcostwa biologicznego. Materiałem do badania jest wymaz z błony śluzowej policzka, cebulka włosa lub krew.


DIAGNOSTYKA MOLEKULARNA MOŻE OCALIĆ CI ŻYCIE !