Jak opanować skrępowanie i niepokój podczas badań?
Nikomu nie sprawia przyjemności pobieranie krwi czy dostarczanie do badania próbek. Badania te jednak mogą uratować Ci życie lub poprawić jego jakość. Metody, którymi dziś wykonuje się je w laboratoriach, są dokładniejsze i delikatniejsze niż kiedykolwiek.
Istnieje kilka sposobów uspokojenia się w tej sytuacji:
- Spytaj osobę pobierającą próbkę, o to: co, po co, jak i w jakiej kolejności będzie robić.
Pacjenci boją się nieznanego i tego, co zdarza się znienacka. Horror bez tajemnicy i zaskoczenia przestaje być horrorem. Śmiało pytaj o cel, metodę i kolejność badań, bo gdy je zrozumiesz, oswoisz je i nic cię nie zaskoczy.
- Powiedz osobie pobierającej próbkę, co dokładnie cię niepokoi.
Nie wstydź się swoich odczuć, masz do nich prawo, nie jesteś maszyną ani bohaterem z filmu. Płacisz za badanie i możesz śmiało mówić o swoich odczuciach.
Osoba pobierająca próbkę rozumie to. W naszym laboratorium personel jest odpowiednio przeszkolony, by rozumieć obawy pacjentów.
- Wybierz rękę, z której ma Ci być pobierana krew.
To nie żart. Stres przed pobraniem krwi jest reakcją psychologiczną. Niektórzy ludzie w stresie mają wrażenie, że ukłucie w lewą, bądź prawą rękę "mniej zaboli", a wybierając rękę mają świadomość, że chociaż w niewielkim stopniu mają kontrolę nad tym, jak wykonywane jest badanie. Być może ten sposób uspokoi również Ciebie.
- Skorzystaj z jednej z trzech prostych technik relaksacyjnych:
Oddychanie -trzy głębokie wdechy. Po każdym liczysz do trzech i powoli wypuszczasz powietrze.
Odprężenie mięśni - zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś na plaży. Poczuj ciepłe promienie słońca ogrzewające Twoje ciało. Rozluźniaj stopniowo każdy fragment Twojego ciała.
Myślenie o czymś innym - znajdź w pokoju coś ładnego (albo lepiej kogoś) i pofantazjuj na ten temat.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wskazówki dla Pacjenta dotyczące pobierania i dostarczania materiału do badań laboratoryjnych.
Każde naczynie z materiałem powinno być dokładnie i czytelnie opisane : imieniem, nazwiskiem i adresem. Czas transportu skrócić do minimum. W dniu poprzedzającym badanie odżywiać się dietą mieszaną, nie pić nadmiernej ilości płynów, jeśli to możliwe nie zażywać leków.
Badanie krwi.
Pobranie krwi powinno odbywać się na czczo-rano przed zażyciem leków. Na wynik badania ma wpływ posiłek jak i zbyt długa przerwa w jedzeniu oraz pora dnia i stres. Przy cukrzycy wykonywane są również badania krwi po posiłkach i przyjętych lekach. Krew do badania pobiera się na czczo, 2 godziny po śniadaniu lub według zaleceń lekarza. Oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh nie wymaga przygotowania pacjenta.
Badanie moczu.
Do badania oddaje się pierwszy ranny mocz ("środkowy strumień") mocz zbierać do czystego naczynia (kubeczki oraz woreczki dla niemowląt do nabycia w aptece).Świeży mocz (100-150ml ) należy dostarczyć w ciągu 2 godzin. Dobowa zbiórka moczu - mocz zbierany przez 24 godz. należy przechować w lodówce.
Badanie kału.
Materiał do badania ogólnego i na pasożyty powinien być pobrany z kilku różnych miejsc oddanego kału (wielkości orzecha włoskiego!) i dostarczony świeży w czystym pojemniku.